Details
The Tamara single pendant features a globe-shaped ribbed glass shade paired with metalwork, including a hanging chain, with a warm antique brass finish. It is elegant ceiling light that would be equally at home in a French bistro or a country kitchen.
Fitted with 1m of matching hanging chain and discreet clear cable which is height adjustable on installation to a minimum height of 50cm (max 140cm).
Additional Information
| Product ID | DAR-TAM0175 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128686657 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 500mm |
| Maximum Drop (mm) | 1400mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 290mm |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Antique Brass |
| Item Nett Weight (kg) | 2.44kg |
Tamara 1 Light E27 Antique Brass Adjustable Single Vintage Globe Pendant With Clear Ribbed Glass Shade
PRODUCT ID# : DAR-TAM0175
/ images
