Details
The TAMARA is an elegant ribbed glass pendant which would be equally at home in a French bistro or a country kitchen. Finished in satin nickel with 1m of chain which is height adjustable on installation. A matching wall lamp is also available.
Additional Information
| Product ID | DAR-TAM0138 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128588524 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 500mm |
| Maximum Drop (mm) | 1400mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 340mm |
| Diameter (mm) | 290mm |
| Body Height (mm) | 340mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Nickel |
| Colour Finish 2 | Clear Glass |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.744kg |
| Item Nett Weight (kg) | 2.5kg |
Tamara 1 Light E27 Satin Nickel Adjustable Single Vintage Globe Pendant With Clear Ribbed Glass Shade
PRODUCT ID# : DAR-TAM0138
/ images
