Details
The TACK pendant has vintage-style prismatic glass teamed with antique chrome metalwork, suiting industrial styling and modern interior looks. Height adjustable on installation. Matching wall bracket also available.
Additional Information
| Product ID | DAR-TAC0561 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128588296 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 5 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 550mm |
| Maximum Drop (mm) | 1200mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 400mm |
| Diameter (mm) | 580mm |
| Body Height (mm) | 400mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Antique Chrome |
| Colour Finish 2 | Clear Glass |
| Carton Gross Weight (kg) | 6.265kg |
| Item Nett Weight (kg) | 5kg |
Tack 5 Light E27 Antique Chrome Adjustable Pendant Light With A Grid Pattern Ribbed Glass Shades
PRODUCT ID# : DAR-TAC0561
/ images
