Details
SYDNEY - a larger wall fitting in polished chrome with a white acrylic diffuser, this 10 watt LED adjustable IP44 rated bathroom light is great for over wider mirrors or where the light needs to be angled. Giving a great 921 lumens of light and with a clean contemporary design this is a great addition to any bathroom.
Additional Information
| Product ID | DAR-SYD6950 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128558725 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | No |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 10W |
| Lumens | 921lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 570mm |
| Height (mm) | 50mm |
| Body Height (mm) | 50mm |
| Projection (mm) | 110mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Acrylic |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.66kg |
| Item Nett Weight (kg) | 0.4kg |
Sydney 1 Light 10W Integrated LED Polished Chrome Bathroom IP44 Large Wall Light With White Acrylic Diffuser
PRODUCT ID# : DAR-SYD6950
/ images
