Details
The SURI pendant has a polished chrome feature frame and boasts a sparkling array of faceted beads and drops.
The pendant can be adjusted for height at point of installation.
Additional Information
| Product ID | DAR-SUR0150 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128387776 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 420mm |
| Maximum Drop (mm) | 780mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 780mm |
| Diameter (mm) | 290mm |
| Body Height (mm) | 320mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Clear Glass |
| Carton Gross Weight (kg) | 4.17kg |
| Item Nett Weight (kg) | 3kg |
Suri 1 Light E27 Polished Chrome Adjustable Pendant With Faceted Glass Beads And Drops
PRODUCT ID# : DAR-SUR0150
/ images
