Details
The Suri pendant has a feature frame with a warm antique brass finish and boasts a sparkling array of faceted beads and drops. The hand-cut crystals are suspended from a multitude of downward curving arms in strings of different lengths, creating a gorgeous waterfall effect with maximum sparkle.
Suspended on a matching antique brass chain, with a discreet clear cable. Height is adjustable at the point of installation to a minimum of 42cm (max 78cm).
Additional Information
| Product ID | DAR-SUR0108 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128402974 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 420mm |
| Maximum Drop (mm) | 780mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 780mm |
| Diameter (mm) | 290mm |
| Body Height (mm) | 320mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Antique Brass |
| Colour Finish 2 | Clear Glass |
| Carton Gross Weight (kg) | 4.17kg |
| Item Nett Weight (kg) | 3kg |
Suri 1 Light E27 Antique Brass Adjustable Pendant With Faceted Glass Beads And Drops
PRODUCT ID# : DAR-SUR0108
/ images
