Details
The SUFFOLK height adjustable 1lt Rise & Fall Table Lamp is finished in antique brass, has a cream faux silk pinch pleat tapered directional shade, and is in line rocker switched.
Additional Information
| Product ID | DAR-SUF4075-X |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128380418 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Inline Switch |
| Dimmable | No |
| Shade Colour | Cream |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Golf Ball) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 460mm |
| Maximum Drop (mm) | 600mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 600mm |
| Diameter (mm) | 340mm |
| Body Height (mm) | 600mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Antique Brass |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.722kg |
| Item Nett Weight (kg) | 2.4kg |
Suffolk 1 Light E14 Antique Brass Adjustable Table Lamp With Inline Switch C/W Cream Faux Silk Pinch Pleat Tapered Shade
PRODUCT ID# : DAR-SUF4075-X
/ images
