Details
Decorative 1lt suspension finished in antique brass with self-coloured chain
The suspension can be adjusted for height at point of installation.
Additional Information
| Product ID | DAR-SP6575 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128415172 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 200mm |
| Maximum Drop (mm) | 700mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 700mm |
| Diameter (mm) | 130mm |
| Body Height (mm) | 200mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Antique Brass |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.733kg |
| Item Nett Weight (kg) | 0.43kg |
1 Light E27 Antique Brass Adjsutable Suspension Complete With 50cm Chain
PRODUCT ID# : DAR-SP6575
/ images
