Details
The Soren 1 Light Pendant Black And Smoked Textured Glass SOR0110 is a smoked glass pendant with a diamond shaped textured glass shade. Complete with a height adjustable fabric braided cable. A modern fitting that would brighten your living space perfectly.
Additional Information
| Product ID | DAR-SOR0110 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128653734 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Smoked |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 420mm |
| Maximum Drop (mm) | 1380mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 360mm |
| Diameter (mm) | 250mm |
| Body Height (mm) | 360mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Black |
| Item Nett Weight (kg) | 1.28kg |
Soren 1 Light E27 Black Adjustable Pendant With Smoked Textured Round Glass Shade
PRODUCT ID# : DAR-SOR0110
/ images
