Details
The SEVILLE is a beautiful flush ceiling light made up of delicately curving crystal lozenges, set in a polished chrome frame. With a distinct mid-century feel, it gives out a beautiful sparkling light that is softly diffused from below by a tempered white opal glass diffuser. Suitable for low ceilings.
Additional Information
| Product ID | DAR-SEV5250 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128588739 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 180mm |
| Diameter (mm) | 420mm |
| Body Height (mm) | 180mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 5.916kg |
| Item Nett Weight (kg) | 4.5kg |
Seville 3 Light E27 Polished Chrome Flush Fitting With Curving K9 Crystal Lozenges & White Opal Glass Diffuser
PRODUCT ID# : DAR-SEV5250
/ images
