Details
SEVILLE - a beautiful pendant fashioned out of delicately curving crystal lozenges set in a polished chrome frame. With a distinct mid century feel this beautiful and generously sized light has 6 x E14 lamp holders and gives out a beautiful sparkling light that is softly diffused from below by a tempered white opal glass diffuser. Height adjustable on installation.
Additional Information
| Product ID | DAR-SEV0650 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128558213 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 6 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/CFL/Halogen (Golf Ball) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 355mm |
| Maximum Drop (mm) | 1200mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 355mm |
| Diameter (mm) | 500mm |
| Body Height (mm) | 355mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 8.401kg |
| Item Nett Weight (kg) | 7.1kg |
Seville 6 Light E14 Polished Chrome Adjustable Pendant With Curving K9 Crystal Lozenges & White Opal Glass Diffuser
PRODUCT ID# : DAR-SEV0650
/ images
