Details
Traditionally styled, the SEDGEWICK outdoor wall light has an aged bronze finish and seeded-glass lamp cover. It is IP44 rated and suitable for use in both indoor and outdoor environments.
Additional Information
| Product ID | DAR-SED1529 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128387639 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 260mm |
| Width (mm) | 230mm |
| Height (mm) | 240mm |
| Body Height (mm) | 240mm |
| Projection (mm) | 260mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Bronze |
| Colour Finish 2 | Clear Glass |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.984kg |
| Item Nett Weight (kg) | 0.5kg |
Sedgewick 1 Light E27 Bronze Downwards Outdoor IP44 Wall Light With Clear Seeded Glass Shade
PRODUCT ID# : DAR-SED1529
/ images
