Details
The SECTOR Large LED Wall Light features a clear and frosted glass shade with polished chrome bands.
This is a dedicated LED fitting.
Additional Information
| Product ID | DAR-SEC372 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128500656 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear/Frosted |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 5W |
| Lumens | 530lm |
| No: of Lamp | 2 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 260mm |
| Width (mm) | 390mm |
| Height (mm) | 160mm |
| Body Height (mm) | 160mm |
| Projection (mm) | 110mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.983kg |
| Item Nett Weight (kg) | 1.5kg |
Sector 1 Light 5W Integrated LED Polished Chrome Largel Wall Light With Clear & Frosted Glass Shade
PRODUCT ID# : DAR-SEC372
/ images
