Details
The SANTINO three-light pendant in satin chrome and grey finish is supplied with grey satin shade and matching diffuser.
Additional Information
| Product ID | DAR-SAN0339 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128573995 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Shade Colour | Grey |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 360mm |
| Maximum Drop (mm) | 1250mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 270mm |
| Diameter (mm) | 450mm |
| Body Height (mm) | 270mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Chrome |
| Colour Finish 2 | Grey |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.887kg |
| Item Nett Weight (kg) | 1.5kg |
Santino 3 Light E27 Satin Chrome Adjustable Pendant With Grey Satin Cotton Shade & Matching Diffuser
PRODUCT ID# : DAR-SAN0339
/ images
