Details
The Safa table lamp features a sculptured pineapple base in a matt gold leaf effect finish. In Victorian times, a guest invited to a party, where a whole pineapple was displayed in pride of place, knew that no expense had been spared. To complete the dramatic effect, this exquisite table lamp is supplied complete with a black cotton tapered drum shade lined with yellow cotton.
Additional Information
| Product ID | DAR-SAF4235 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128590831 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Inline Switch |
| Dimmable | No |
| Shade Colour | Black |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 590mm |
| Diameter (mm) | 360mm |
| Body Height (mm) | 590mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Gold |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.492kg |
| Item Nett Weight (kg) | 2kg |
Safa 1 Light E27 Gold Pineapple Sculptured Table Lamp With Inline Switch C/W Black Cotton Tapered Drum Shade
PRODUCT ID# : DAR-SAF4235
/ images
