Details
The breath-taking Roxanne flush ceiling fitting from dar Lighting features large pieces of highly polished crystal suspended in a swag effect around the 7 lights to create a beautiful effect. With a mirror polished chrome ceiling plate, lights and crystals are reflected to produce maximum sparkle and light, creating joy in your home.
Bulbs not included; takes 7 x 25W max G9 capsule.
Additional Information
| Product ID | DAR-ROX5050 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128589736 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 25W |
| No: of Lamp | 7 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 330mm |
| Diameter (mm) | 410mm |
| Body Height (mm) | 330mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 7.236kg |
| Item Nett Weight (kg) | 6kg |
Roxanne 7 Light G9 Polished Chrome Flush Ceiling Fitting With Large Pieces Of Crystals Suspended In A Swag Effect
PRODUCT ID# : DAR-ROX5050
/ images
