Details
The Rowena semi flush chandelier has a polished chrome frame from which are suspended 3 tiers of faceted crystals. We predict the Rowena will become your statement light of choice, whether over a dining table, or in the living room, hallway or bedroom.
Additional Information
| Product ID | DAR-ROW5450 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128372017 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 290mm |
| Diameter (mm) | 320mm |
| Body Height (mm) | 290mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.15kg |
| Item Nett Weight (kg) | 2kg |
Rowena 3 Light G9 Polished Chrome Semi Flush 3 Tier Chandelier With Clear Faceted Crystals
PRODUCT ID# : DAR-ROW5450
/ images
