Details
RONDA - a beautiful range of drum shade pendants in smooth faux silk in a classic palette of colours, porcelain white, slate grey and ecru. Finished with a soft white acrylic diffuser with chrome disc detail this range of fabric pendants in 2 sizes 40cm and 60cm diameter add an elegant simplicity with a great light output and are ideal for use with opal LED lamps to take advantage of low running costs. (lamps not supplied)
Additional Information
| Product ID | DAR-RON8629 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128559982 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Shade Colour | Taupe |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Non-Electric |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Non-Electric |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 220mm |
| Diameter (mm) | 600mm |
| Body Height (mm) | 220mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Taupe Smooth |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.682kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.5kg |
Ronda E27 Non Electric Taupe Faux Silk 60cm Drum Shade With Soft White Acrylic Diffuser (Shade Only)
PRODUCT ID# : DAR-RON8629
/ images
