Details
RONDA - a beautiful range of drum shade pendants in smooth faux silk in a classic palette of colours porcelain white, slate grey and ecru. Suspended from a 3 light suspension and finished with a soft white acrylic diffuser with chrome disc detail this range of fabric pendants in 2 sizes 40cm and 60cm diameter add an elegant simplicity with a great light output and are ideal for use with opal LED lamps to take advantage of low running costs. (lamps not supplied)
Additional Information
| Product ID | DAR-RON1739 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128559937 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Shade Colour | Grey |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 380mm |
| Maximum Drop (mm) | 3000mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 220mm |
| Diameter (mm) | 600mm |
| Body Height (mm) | 220mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Grey |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.374kg |
| Item Nett Weight (kg) | 2.1kg |
Ronda 3 Light E27 Polished Chrome Adjustable 60cm Pendant With Slate Grey Faux Silk Shade & Acrylic Diffuser
PRODUCT ID# : DAR-RON1739
/ images
