Details
The Rhode wall light is a contemporary take on the industrial pendant style. The plated glass gives a sharp mirror effect on a ribbed glass that gently diffusers the light. Complemented by a knurled aluminium lamp holder. The combination of high quality materials makes a more glamorous cross over look than the typical industrial wall lights.
Additional Information
| Product ID | DAR-RHO0710 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128700322 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Pull Switch |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Smoked |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 170mm |
| Height (mm) | 250mm |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Item Nett Weight (kg) | 0.8kg |
Rhode 1 Light E27 Polished Chrome Wall Light C/W Smoked Glass Shade
PRODUCT ID# : DAR-RHO0710
/ images
