Details
The Ray adjustable wall light offers up the industrial style, combining antique nickel metalwork with matt black detail and a conical clear glass shade that can showcase decorative light bulbs; the Ray looks great when teamed with vintage bulbs as pictured. The adjustable head is a useful feature allowing the directing of light. Equally at home in a vintage or modern setting.
Additional Information
| Product ID | DAR-RAY0738 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128686619 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/CFL/Halogen (Candle) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | no |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 230mm |
| Height (mm) | 300mm |
| Projection (mm) | 300mm |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Antique Nickel |
| Item Nett Weight (kg) | 0.78kg |
Ray 1 Light E27 Antique Nickel Adjustable Wall Light With Clear Glass Conical Shade
PRODUCT ID# : DAR-RAY0738
/ images
