Details
The Ray triple light pendant offers up the industrial style, combining antique nickel metalwork with matt black detail and a conical clear glass shade that can showcase decorative light bulbs; the Ray looks great when teamed with vintage bulbs as pictured. Equally at home in a vintage or modern setting, especially over a kitchen island or dining table.
Includes glass shades and matching ceiling rose. Height adjustable on installation to a minimum height of 70cm (max 94cm).
Additional Information
| Product ID | DAR-RAY0338 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128686602 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/CFL/Halogen (Candle) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 700mm |
| Maximum Drop (mm) | 940mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 960mm |
| Projection (mm) | 230mm |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Antique Nickel |
| Item Nett Weight (kg) | 2.40kg |
Ray 3 Light E27 Antique Nickel Adjustable Linear Bar Pendant With Clear Glass Conical Shades
PRODUCT ID# : DAR-RAY0338
/ images
