Details
The RAY range has a great feel combining antique brass metal work and lamp holders with matt black detail with clear glass shades that can showcase decorative light bulbs. It is equally at home in a vintage or modern setting.
The single pendant comes with 1 meter of cable.
Additional Information
| Product ID | DAR-RAY0175 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128535900 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 320mm |
| Maximum Drop (mm) | 1270mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 230mm |
| Diameter (mm) | 230mm |
| Body Height (mm) | 230mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Antique Brass |
| Colour Finish 2 | Clear Glass |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.059kg |
| Item Nett Weight (kg) | 1kg |
Ray 1 Light E27 Antique Brass Adjustable Pendant With Clear Glass Conical Shade
PRODUCT ID# : DAR-RAY0175
/ images
