Details
The Ray single light pendant offers up the industrial style, combining antique nickel metalwork with matt black detail and a conical clear glass shade that can showcase decorative light bulbs; the Ray looks great when teamed with a vintage bulb as pictured.
Includes glass shade and matching ceiling rose. Fitted with 100cm of coordinating black fabric cable which is height adjustable on installation to a minimum height of 32cm (max 127cm), making it suitable for most ceiling heights.
Additional Information
| Product ID | DAR-RAY0138 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128686596 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/CFL/Halogen (Candle) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 320mm |
| Maximum Drop (mm) | 1270mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 230mm |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Antique Nickel |
| Item Nett Weight (kg) | 0.76kg |
Ray 1 Light E27 Antique Nickel Adjustable Pendant With Clear Glass Conical Shade
PRODUCT ID# : DAR-RAY0138
/ images
