Details
The RAWLEY 5 light flush features twirling ribbons of brushed aluminium around a polished chrome frame. At a generous diameter of 60cm this flush will look stunning in modern spaces with lower ceiling heights.
Matching products are available; type RAWLEY in the search box at the top of the screen to view the whole range
Additional Information
| Product ID | DAR-RAW0550 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128547026 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 25W |
| No: of Lamp | 5 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 320mm |
| Diameter (mm) | 600mm |
| Body Height (mm) | 320mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Aluminium |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.789kg |
| Item Nett Weight (kg) | 1.5kg |
Rawley 5 Light G9 Polished Chrome Flush Ceiling Fitting Features Ribbons Of Brushed Aluminium
PRODUCT ID# : DAR-RAW0550
/ images
