Details
The Ralph Round Flush Small Anthracite IP65 LED RAL5239 is a modern bulkhead light with a diecast body and a polycarbonate diffuser. This product can be mounted as a ceiling or wall light and has an IP65 rating resistant to moisture or dust making it ideal for outdoor use.
Additional Information
| Product ID | DAR-RAL5239 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128653420 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP65 |
| Dimmable | No |
| Shade Colour | Opal |
| Max Wattage Lamp (W) | 9W |
| Lumens | 626lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 65mm |
| Diameter (mm) | 160mm |
| Body Height (mm) | 65mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Anthracite |
| Item Nett Weight (kg) | 0.83kg |
Ralph 1 Light 9W Integrated LED Anthracite Outdoor IP65 Flush/Wall Fitting With White Polycarboante Diffuser
PRODUCT ID# : DAR-RAL5239
/ images
