Details
The PUGLIA six-light semi-flush ceiling light is finished in antique brass with an impressive 90cm diameter, making a great statement where vertical space is limited. A geometric design based on a single curve, balanced in three arms.
Additional Information
| Product ID | DAR-PUG6475 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128589231 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Opal |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 6 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 380mm |
| Diameter (mm) | 900mm |
| Body Height (mm) | 380mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Antique Brass |
| Colour Finish 2 | Opal Glass |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.621kg |
| Item Nett Weight (kg) | 2.5kg |
Puglia 6 Light G9 Antique Brass Semi Flush Ceiling Light With Opal White Glass Globe Shades
PRODUCT ID# : DAR-PUG6475
/ images
