Details
At 90cm diameter the Puglia 6lt semi flush is a statement piece for lower ceilings. Double-ended polished chrome arms gently curve down to opal white glass globe shades.
Additional Information
| Product ID | DAR-PUG6450 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128686589 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Opal |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 6 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 900mm |
| Height (mm) | 380mm |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Item Nett Weight (kg) | 2.32kg |
Puglia 6 Light G9 Polished Chrome Semi Flush Ceiling Light With Opal White Glass Globe Shades
PRODUCT ID# : DAR-PUG6450
/ images
