Details
Faceted square-cut crystal glass decoration arranged around a cylindrical polished chrome frame.
To create a stunning focal point, hang this light over a kitchen island or dining table.
The pendant can be adjusted for height prior to installation and is supplied with a frosted glass diffuser.
Additional Information
| Product ID | DAR-PLA0350 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128479020 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Candle) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 350mm |
| Maximum Drop (mm) | 1000mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 1010mm |
| Diameter (mm) | 510mm |
| Body Height (mm) | 1010mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 6.514kg |
| Item Nett Weight (kg) | 5kg |
Plaza 3 Light E14 Polished Chrome Adjustable Cylindrical Pendant With faceted Square-Cut Crystal Glass
PRODUCT ID# : DAR-PLA0350
/ images
