Details
The Patrice 1 Light Pendant Silver Glass PAT0132 is a beautifully smooth mirrored ombre glass pendant. Height adjustable upon installation, a spectacular fitting that would complement any indoor space.
Additional Information
| Product ID | DAR-PAT0132 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128648112 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Mirror |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 350mm |
| Maximum Drop (mm) | 1320mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 290mm |
| Diameter (mm) | 220mm |
| Body Height (mm) | 290mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Item Nett Weight (kg) | 0.93kg |
Patrice 1 Light E27 Polished Chrome Adjustable Pendant With Smooth Mirrored Ombre Glass Shade
PRODUCT ID# : DAR-PAT0132
/ images
