Details
The Oslo 3 light flush fitting is a feminine ceiling light, with an undercarriage of antique brass spokes softened by a white glass border wrapped in sheer, faux organza ribbon in ivory, all set within an antique brass finished, wheel-like frame. Internally, the ribbons rise to form a tent, echoing the spokes beneath.
It has a low profile, so is suitable for low ceiling heights
Additional Information
| Product ID | DAR-OSL5075 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128686572 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Shade Colour | Ivory |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/CFL/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 400mm |
| Height (mm) | 170mm |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Antique Brass |
| Item Nett Weight (kg) | 3kg |
Oslo 3 Light E27 Antique Brass Flush Fitting Wrapped In Sheer, Faux Organza Ribbon In Ivory
PRODUCT ID# : DAR-OSL5075
/ images
