Details
Perfect for a modern Kitchen, the OSAKA 1lt Wall Light features an antique chrome ceiling plate and postionable spots.
The wall light is rocker switched.
Matching products are available; type OSAKA in the search box at the top of the screen to view the whole range.
Additional Information
| Product ID | DAR-OSA0761 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128427359 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Rocker Switch |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Golf Ball) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 140mm |
| Width (mm) | 100mm |
| Height (mm) | 170mm |
| Body Height (mm) | 150mm |
| Projection (mm) | 150mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Antique Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.613kg |
| Item Nett Weight (kg) | 0.31kg |
Osaka 1 Light E14 Antique Chrome Adjustable Wall Spotlight With Built In Rocker Switch
PRODUCT ID# : DAR-OSA0761
/ images
