Details
The Ornella 6 Light Pendant Matt Black & Opal Glass ORN0622 is a large pendant light in a matt black finish. Complete with smooth opal glass, this fitting is perfect for any living space.
Additional Information
| Product ID | DAR-ORN0622 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128647726 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Opal |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 6 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 800mm |
| Maximum Drop (mm) | 2200mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 700mm |
| Diameter (mm) | 780mm |
| Body Height (mm) | 700mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Black |
| Item Nett Weight (kg) | 3.77kg |
Ornella 6 Light G9 Matt Black Adjustable Pendant With Opal Glass Shades
PRODUCT ID# : DAR-ORN0622
/ images
