Details
The eye-catching Olyn features cylindrical glass rods that suspend from a round, polished nickel finish frame.
Encompassed within is a 5-light chandelier that when lit creates a charming illumination through the glass.
Supplied with 100cm of cable that’s height adjustable at point of installation.
Additional Information
| Product ID | DAR-OLY0538 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128616395 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 5 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Candle) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 450mm |
| Maximum Drop (mm) | 1350mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 370mm |
| Diameter (mm) | 480mm |
| Body Height (mm) | 370mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Nickel |
| Item Nett Weight (kg) | 5.18kg |
Olyn 5 Light E14 Polished Nickel Adjustable Round Pendant With Cylindrical Glass Rods
PRODUCT ID# : DAR-OLY0538
/ images
