Details
OLONA takes the traditional crystal ceiling flush and updates it with beautiful sparkling square faceted crystal beads mounted in an antique brass frame with a decorative clear glass diffuser. With a generous 3 x e14 lamps this compact flush gives out a great light for its size.
Additional Information
| Product ID | DAR-OLO5375 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128546470 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Candle) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 220mm |
| Diameter (mm) | 320mm |
| Body Height (mm) | 220mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Antique Brass |
| Colour Finish 2 | Crystal |
| Carton Gross Weight (kg) | 4.229kg |
| Item Nett Weight (kg) | 3kg |
Olona 3 Light E14 Antique Brass Semi Flush Ceiling Light With Crystal Beads And Clear Glass Diffuser
PRODUCT ID# : DAR-OLO5375
/ images
