Details
The Oleana table lamp features substantial faceted crystal glass beads stacked on a bright polished chrome frame. The sconces and finial end of this single light table lamp are also crystal. Use with a decorative bulb including LED. The table lamp comes with a lined satin shade in ivory.
Operated with an in-line rocker switch.
Additional Information
| Product ID | DAR-OLE4250 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128534903 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Inline Switch |
| Dimmable | No |
| Shade Colour | Ivory |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 520mm |
| Diameter (mm) | 280mm |
| Body Height (mm) | 520mm |
| Warranty | 1yr |
| Type of Crystal | Diyas Select |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Crystal |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.303kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 2kg |
Oleana 1 Light E27 Polished Chrome table Lamp With Stacked Facted Crystal Glass Beads Centre Stem C/W Ivory Lined Satin Shade
PRODUCT ID# : DAR-OLE4250
/ images
