Details
The Oleana pendant features substantial faceted crystal glass beads stacked on a bright polished chrome frame. The finial end of this 5 armed ceiling light is also crystal.
Suspended from a matching polished chrome chain and discreet clear cable. Height is adjustable at the point of installation (50–90cm).
Shades not included, and are not essential.
Additional Information
| Product ID | DAR-OLE0550 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128534880 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 5 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Candle) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 500mm |
| Maximum Drop (mm) | 900mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 900mm |
| Diameter (mm) | 450mm |
| Body Height (mm) | 900mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Crystal |
| Carton Gross Weight (kg) | 4.244kg |
| Item Nett Weight (kg) | 3kg |
Oleana 5 Light E14 Polished Chrome Adjustable Pendant With Stacked Facted Crystal Glass Beads Centre Stem
PRODUCT ID# : DAR-OLE0550
/ images
