Details
ODILE - a fabulous feature centre piece pendant with gorgeous glowing gold toned crystal lozenges set in a polished nickel frame. Height adjustable on installation with 6 x G9 lamps this unique fitting adds a splash of glamour to any environment.
Additional Information
| Product ID | DAR-ODI0620 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128558206 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 6 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 570mm |
| Maximum Drop (mm) | 1500mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 570mm |
| Diameter (mm) | 450mm |
| Body Height (mm) | 570mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Nickel |
| Carton Gross Weight (kg) | 9.712kg |
| Item Nett Weight (kg) | 8.4kg |
Odile 6 Light G9 Polished Nickel Adjustable Pendant With Gold Toned Crystal Lozenges
PRODUCT ID# : DAR-ODI0620
/ images
