Details
The NUMERO Wall Light has decorative metal interwoven shades, with crystal detail and a polished chrome frame.
The wall light is operated by a pull cord.
Additional Information
| Product ID | DAR-NUM0750 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128499912 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Pull Switch |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 100mm |
| Width (mm) | 130mm |
| Height (mm) | 250mm |
| Body Height (mm) | 250mm |
| Projection (mm) | 100mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.614kg |
| Item Nett Weight (kg) | 0.31kg |
Numero 1 Light G9 Polished Chrome Wall Light With Pull Switch C/W Metal Intrwoven Shade With Crystal Detail
PRODUCT ID# : DAR-NUM0750
/ images
