Details
The Nisha 1 Light Pendant NIS0108 is a frosted and clear ribbed glass pendant in a classic art deco style finished in a polished chrome finish. A simple statement for any modern living space.
Additional Information
| Product ID | DAR-NIS0108 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128653697 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 430mm |
| Maximum Drop (mm) | 1400mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 370mm |
| Diameter (mm) | 250mm |
| Body Height (mm) | 370mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Frosted/Clear |
| Item Nett Weight (kg) | 1.87kg |
Nisha 1 Light E27 Polished Chrome Adjustable Pendant With Frosted & Clear Ribbed Glass Shade
PRODUCT ID# : DAR-NIS0108
/ images
