Details
The Nimbus crystalflush crystal ceiling light was inspired by art deco ballerina rings of the 1920s. The staggered coffin crystals form a halo around a centre of faceted crystal droppers. This flush light is more like a grand chandelier for your ceiling, allowing the glamour of a chandelier where ceiling heights don’t allow.
Additional Information
| Product ID | DAR-NIM5050 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128699695 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 25W |
| No: of Lamp | 5 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 280mm |
| Diameter (mm) | 600mm |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Crystal |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Item Nett Weight (kg) | 6.5kg |
Nimbus 5 Light G9 Polished Chrome Flush Ceiling Light With Crystal
PRODUCT ID# : DAR-NIM5050
/ images
