Details
The Nimbus 6 light crystal ceiling light was inspired by art deco ballerina rings of the 1920s. The staggered coffin crystals form a halo around an open centre to give a lighter more floating appearance. The nimbus chandelier has a large diameter but is still low profile suspended by 1 metre of adjustable stainles steel hanging cable it can be adjusted to fit most spaces. The Nimbus crystal ceiling light makes an impressive statement above a dining table or in a living room. If height is restrictive we have an equally opulent flush ceiling light.
Additional Information
| Product ID | DAR-NIM0650 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128699688 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 6 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Candle) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 350mm |
| Maximum Drop (mm) | 1050mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 810mm |
| Body Height (mm) | 145mm |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Crystal |
| Crystal Colour Finish 2 | Clear |
| Item Nett Weight (kg) | 8.3kg |
Nimbus 6 Light E14 Polished Chrome Single Adjustable Pendant With Crystal
PRODUCT ID# : DAR-NIM0650
/ images
