Details
The NAXOS Outdoor Wall Light features a matt black finish with tempered clear glass.
This is a perfect fitting for lighting a patio or placing beside a doorway.
Complete with polished chrome, copper and brass plate lamp holder covers. Please note, the glass is not replaceable.
Additional Information
| Product ID | DAR-NAX1522 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128633828 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP43 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Decorative Candle) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 130mm |
| Height (mm) | 380mm |
| Body Height (mm) | 380mm |
| Projection (mm) | 170mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Black |
| Item Nett Weight (kg) | 2.59kg |
Naxos 1 Light E27 Black Outdoor IP43 Wall Light With Tempered Clear Glass
PRODUCT ID# : DAR-NAX1522
/ images
