Details
Takes 5 x 40W G9 Bulbs (not included). Item is Double Insulated and is height adjustable. Hundreds of light catching acrylic pieces in a cage of decorative aluminium rods.
Additional Information
| Product ID | DAR-NAN6268 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128678119 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 5 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 270mm |
| Maximum Drop (mm) | 1170mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 1170mm |
| Width (mm) | 900mm |
| Height (mm) | 150mm |
| Body Height (mm) | 150mm |
| Projection (mm) | 200mm |
| Energy Class | A++ to E |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Item Nett Weight (kg) | 3.4kg |
Nantes 5 Light G9 Polished Chrome Adjustable Linear Pendant With Faceted Acrylic Beads
PRODUCT ID# : DAR-NAN6268
/ images
