Details
NANTES – carved aluminium rods encase faceted acrylic beads to create an eye catching flush fitting. Suitable for the low ceilings whilst still creating a centre piece to any room.
Additional Information
| Product ID | DAR-NAN5368 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128573872 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 160mm |
| Diameter (mm) | 300mm |
| Body Height (mm) | 160mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Aluminium |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.074kg |
| Item Nett Weight (kg) | 1.8kg |
Nantes 3 Light G9 Polished Chrome Flush Fitting With Aluminium Rods Encase Faceted Acrylic Beads
PRODUCT ID# : DAR-NAN5368
/ images
