Details
The Mya single pendant features a traditional drop shaped mouth blown glass with a more contemporary soft waterfall ribbing, gently diffusing the light. Complemented with antique brass metal work and 1 metre of brown braided cable adjustable on installation. When we designed the Mya we were thinking of it as a kitchen pendant light, we think it will look great in a set of 3 over a breakfast bar, or in a cluster over a dining table, equally we can see it being hung in the bedroom, we’d love to see how you use it.
Additional Information
| Product ID | DAR-MYA0175 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128699671 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Candle) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 295mm |
| Maximum Drop (mm) | 1295mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 200mm |
| Body Height (mm) | 255mm |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Antique Brass |
| Item Nett Weight (kg) | 1kg |
Mya 1 Light E14 Antique Brass Single Adjustable Pendant With Glass Shade
PRODUCT ID# : DAR-MYA0175
/ images
