Details
The MORGAN 6lt Semi Flush has clear glass shades with frosted inner detail and a polished chrome frame.
Matching products are available; type MORGAN in the search box at the top of the screen to view the whole range.
Additional Information
| Product ID | DAR-MOR6450 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128456724 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear/Frosted |
| Max Wattage Lamp (W) | 25W |
| No: of Lamp | 6 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 180mm |
| Diameter (mm) | 630mm |
| Body Height (mm) | 180mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Colour Finish 2 | Clear Glass |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.629kg |
| Item Nett Weight (kg) | 2.5kg |
Morgan 6 Light G9 Polished Chrome Semi Flush Fitting With Clear Glass Shades With Frosted Inner Detail
PRODUCT ID# : DAR-MOR6450
/ images
