Details
The MORGAN 2lt Wall Light has clear glass shades with frosted inner detail and a black chrome frame.
Matching products are available; type MORGAN in the search box at the top of the screen to view the whole range.
Additional Information
| Product ID | DAR-MOR0967 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128456618 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear/Frosted |
| Max Wattage Lamp (W) | 25W |
| No: of Lamp | 2 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 100mm |
| Width (mm) | 100mm |
| Height (mm) | 300mm |
| Body Height (mm) | 300mm |
| Projection (mm) | 100mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Black Chrome |
| Colour Finish 2 | Clear Glass |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.113kg |
| Item Nett Weight (kg) | 1kg |
Morgan 2 Light G9 Black Chrome Wall Light With Clear Glass Shades With Frosted Inner Detail
PRODUCT ID# : DAR-MOR0967
/ images
