Details
The traditionally styled MOORGATE 3lt Lantern, makes a fantastic first impression.
The MOORGATE boasts a row of 3 lamps set within a clear glass panelled, cast polished brass frame.
With additional chain and a dual mount option to make this fitting Semi Flush, this pendant is fully height adjustable at point of installation.
Additional Information
| Product ID | DAR-MOO0340 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128296054 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Candle) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 500mm |
| Maximum Drop (mm) | 970mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 970mm |
| Diameter (mm) | 230mm |
| Body Height (mm) | 475mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Brass |
| Colour Finish 2 | Clear Glass |
| Carton Gross Weight (kg) | 4.417kg |
| Item Nett Weight (kg) | 3kg |
Moorgate 3 Light E14 Polished Brass Adjustable Dual Mounted Hexagonal Lantern Pendant With Clear Glass Panels
PRODUCT ID# : DAR-MOO0340
/ images
