Details
The Mikara 6 Light Cluster Pendant MIK0650 is a cluster of 6 art glass pendants with a subtle blue and orange marble effect inspired by the planets with polished chrome detailing. Height adjustable to suit any space.
Additional Information
| Product ID | DAR-MIK0650 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5035128648198 |
| Brand | Dar |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Multicoloured |
| Max Wattage Lamp (W) | 5W |
| No: of Lamp | 6 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (Capsule) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 500mm |
| Maximum Drop (mm) | 2000mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 500mm |
| Diameter (mm) | 300mm |
| Body Height (mm) | 500mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Item Nett Weight (kg) | 3.74kg |
Mikara 6 Light G9 Polished Chrome Adjustable Cluster Pendant With Marble Effect Glass Shades
PRODUCT ID# : DAR-MIK0650
/ images
